کمپرسور یخچال
مقالات 

انواع کمپرسور یخچال

قلب یک یخچال کمپرسور آن است. مجموعه موتور و کمپرسور با کمک گاز تبرید عمل سردسازی محفظه های یخچال و فریز را انجام می دهند. در برندهای متنوع یخچال، کمپرسور های متفاوتی وجود دارد. در ادامه مطلب با انواع این کمپرسورها آشنا می شویم.

 

کمرسور های یخچال بر اساس تکنولوژی به کار رفته در آن ها در سه دسته زیر طبقه بندی می شوند:

  • کمپرسورهای معمولی
  • کمپرسورهای اینورتر دیجیتال
  • کمپرسورهای اینورتر خطی

 

توضیح مختصر کارکرد یخچال

مکانیسم یخچال بر اساس فشرده سازی گازهاست. در هنگام انقباض (میعان) گرما را دفع کرده و در هنگام انبساط (تبخیر) گرما را جذب می کند. پس تنها کافیست که جذب گرما (انبساط) داخل محفظه یخچال و دفع آن در بیرون از محفظه صورت گیرد. کمپرسور در اینجا عمل جابجایی گاز را در بین رادیاتور دورنی یخچال (جذب گرما) و رادیاتور شبکه ای بیرونی یخچال (دفع گرما) انجام می دهد. این عمل جابجایی گاز برای کمپرسور انرژی زیادی صرف مرده و ممکن است در طول یکسال کمپرسور 50 میلیون بار هرمولکول گاز سردکننده را چرخش دهد. پس بایستی با تدبیرات ویژه در مصرف این انرژی صرفه جویی شود.

 

GIF عملکرد یخچال

 

  • کمپرسورهای معمولی 

اولین مدل از کمپرسورهای یخچال و رایج ترین نوع آن هاست. طراحی این دسته از کمپرسور ها به سال 1930 میلادی باز می گردد. در اینجا حرکت دورانی یک موتور با سازو کار مکانیکی به حرکت خطی پیستون درون سیلندر تبدیل شده و در هر چرخه یک بار با عقب رفتن، گاز گرم شده را از محفظه یخچال مکیده و در بازگشت و پیشروی آن را به رادیاتور بیرونی یخچال می فرستد. این نوع کمپرسور به دلیل طراحی ساده و ابتدایی قیمت ارزانتری داشته و دوام بالاتری نیز دارد اما به دلیل اصطکاک در سیستم تبدیل حرکت دورانی به خطی تلفات انرژی زیاده دارد. به علاوه در این نوع کمپرسور سیستم اتوماتیک کنترل دما به صورت on و off است که این روشن و خاموش شدن مکرر انرژی زیادی را هدر می دهد.

 

  • کمپرسورهای اینورتر دیجیتال

این سیستم شامل همان کمپرسور معمولی مذکور و یک بورد اینورتر دیجیتال است. البته اصطلاح دیجیتال در اینجا تنها یک لفظ تبلیغاتی محسوب می شود زیرا اساس کار تمامی اینورترها بر پایه میکروپردازنده ها تعریف شده و ذاتا دیجیتال هستند. بورد اینورتر برای کنترل اتوماتیک دما تعبیه شده و با کم و زیاد کردن سرعت موتور کمپرسور ایفای نقش می کند. در اینجا به طور کلی ازخاموش و روشن شدن مکرر کمپرسور اجتناب شده که باعث کاهش چشم گیر مصرف انرژی و نویز صوتی و بالا رفتن طول عمر کمپرسور می شود.

 

اینورتر دیجیتال
اینورتر دیجیتال

 

  • کمپرسورهای اینورتر خطی

در این نوع از کمپرسورها بورد اینورتر روی یک موتور حرکت خطی به جای موتور چرخشیِ کمپرسورهای معمولی سوار شده است. موتور خطی نیازی به سیستم تبدیل حرکت دورانی به خطی نداشته و اصطکاک ناشی از این سازوکار تیدیل به طور کلی حذف می شود. اما به دلیل استفاده از فنر برای بازگشت پیستون به داخل سیلندر، طول عمر کمپرسور تا حدودی کاهش یافته ممکن است زودتر نیاز به سرویس داشته باشد.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید

بانه وان

به کانال ما بپیوندید

لینک کانال
ورود به وبسایت